Jak samemu zacząć?

Zapoznaj swoje dziecko ze środowiskiem wodnym, pozwól czuć mu się tam dobrze.

dziecko w wodzie
Pamiętajcie, że przyzwyczajanie dziecka do środowiska wodnego trwa u dziecka od pierwszych miesięcy życia- chodzi tu o kąpiele. Dobrze jak dziecko obserwuje swoje starsze rodzeństwo czy kuzynostwo w wodzie, pozwala mu to zauważyć że kąpiel to dobra zabawa i nic strasznego. Adaptację dziecka z wodą stopniujemy od zanurzania palców, potem stóp, nóg, aż samo spokojnie zanurzy się w wanience. Przygodę w wodzie mogą pomóc kolorowe gąbeczki, zabawki pływające i grające.
Przygodę na basenie zacznij powoli, od płytkiej wody- poruszajcie się wspólnie blisko ściany, następnie spróbujcie trochę dalej aż swobodnie nauczycie się poruszać po płytkiej części basenu.


Kilka ćwiczeń, które mogą Ci pomóc przekonać dziecko do wody:

– zanurzenie twarzy do wody: na początku można użyć małej konewki, chlapcie się wzajemnie, podawajcie do siebie piłkę tak aby chlapała ona w wodę nim zdążycie ją złapać, na koniec spróbujcie zanurzyć twarz przy ścianie pływalni, następnie bez.


– zanurzanie głowy do wody: wykonujcie to przy ścianie pływalni, następnie dalej, dodajcie klaskanie nad głową (stopniowo coraz więcej klasków), dodajcie liczenia na palcach z rękami nad zanurzoną głową. Kolejno dodajcie przejście pod przeszkodą (hula-hop, makaron, deska, pod rękoma). Spróbujcie położyć się na brzuchu rękoma trzymając ścianę. Sprawdźcie kto z Was wytrzyma dłużej pod wodą!


– otwieranie oczu pod wodą: To też jest proste, obserwujcie dno, liczcie kafelki, nurkujcie po przedmioty, nurkujcie naprzeciw siebie pokazując jakąś liczbę na palcach. Pamiętajcie też że otwieranie oczu pod wodą jest ważne, gdy w przyszłości znajdziemy się w sytuacji spadnięcia okularów (ograniczy to naszą panikę). Otwieranie oczu pod wodą może podrażniać nasze oczy i nie powinno być to robione długotrwale (woda basenowa ma różne pH, oraz środki utrzymujące jej czystość, nosząc soczewki otwieranie oczu pod lustrem wody nie jest wskazane bez okularków).


– opanowanie wydechu do wody: Trzymając ściany wypuszczajmy wspólnie powietrze do wody, krótko, długo z przerwami, na końcu cyklicznie (wdech na powierzchni- wydech pod wodę).


– nurkowanie: najlepiej zacząć nurkowanie przy ścianie, następnie dalej od ściany, wykorzystać nurkowanie po różne przedmioty, zróbcie rywalizację kto więcej i dalej od ściany wyciągnie przedmioty, nurkowanie pomiędzy nogami osoby stojącej w rozkroku.
Oswojenie dziecka z wodą to bardzo ważny aspekt tego aby szybko i sprawnie rozpocząć cykl nauki pływania. Pamiętaj też aby nie zmuszać dziecka do wykonywania ćwiczeń, baw się z nim- inaczej możesz pogłębić jego lęk i niechęć do wody.
Jeśli chcesz nauczyć dziecko kolejnych etapów pływania w miłej i radosnej atmosferze zadzwoń już dziś- na pewno znajdziemy odpowiedni termin.